Foto   Túto Použiť

Eva Čičková

Hlasovanie bolo ukončené.

v kategórii MAMA bojovníčka

1077 hlasov

Evka má 43 rokov a je mamina 11-ročnej dcéry. Doteraz žili s dcérou spokojný život. Venovali sa turistike, bicyklovaniu, výletom a vychádzkam so psíkom. V auguste 2019 po prekonaní virózy chrípky sa náhle ocitla v nemocnici s podozrením na zápal mozgových blán. Behom týždňa jej v nemocnici ochrnuli obe ruky, následne aj obe nohy. Celkové ochrnutie spôsobil neznámy vírus po tom, čo sa s dcérou vrátili z dovolenky v Turecku.

Po vyšetrení magnetickou rezonanciou sa zistilo, že má zápal koreňa mozgu, zápal miechy, zápal periférnych nervov. Úplne nevládna ležala niekoľko týždňov na neurologickej JIS vo FN Trenčín, kde absolvovala liečbu kortikoidmi, plazmaferézou a imunoglobulínmi, vďaka ktorým sa zápal stiahol a nemusela byť napojená na pľúcnu ventiláciu. Ďalšie týždne strávila na internom a rehabilitačnom oddelení Nemocnice v Novom Meste nad Váhom. Dovtedy bola paralyzovaná, pripútaná na lôžko. V novembri 2019 bola prevezená do NRC Kováčová, kde podstúpila intenzívnu rehabilitačnú liečbu, vďaka ktorej už dokáže sedieť na vozíku. Všetko sa musí učiť nanovo, učiť sa čiastočnej sebestačnosti. Po 6 mesiacoch bola konečne doma. Rehabilituje naďalej v domácom prostredí.

„Mojou jedinou cestou k uzdraveniu je cvičenie, aby sa nervové bunky začali rozpamätávať a opäť plniť svoje funkcie. Rada by som však podstúpila ďalšiu intenzívnu rehabilitáciu, aby som sa postupne dokázala a mohla zaradiť do normálneho života. Momentálne mám za sebou vyšetrenie špeciálnym magnetom v Maďarsku.  Po 11-tich mesiacoch sa mi podarilo stáť v aparáte a od šťastia som plakala. Túžim objať svoju dcéru a byť jej oporou, aby prežila plnohodnotné detstvo a dospievanie.“ vyjadrila sa Evka