Foto

Lenka Cenigová

Hlasovanie bolo ukončené.

v kategórii MAMA podnikateľka

864 hlasov

Lenka je maminka troch úžasných detičiek - Emka má 8 rokov, Eliška má 5 a najmladší Adamko má 21 mesiacov. Je spolumajiteľka, zakladateľka a idea makerka vo svojej firme Belenka.

Narodila sa v Žiline, ale jej príchod na svet nebol úplne spojený s ováciami a nadšením, keďže sa narodila bez pravej ruky a na ľavej jej chýbali niektoré prsty. Taktiež nemá pravý prsník. Ale ako sa sama vyjadrila: „aj tak sa dá kojiť, dve deti som už odkojila a ten najmladší sa ešte stále dojčí“

Začiatky boli pre jej rodičov ťažké, ale tým, že sú taký úžasný, tak to spolu zvládli a ona sa naučila úplne všetko. Nechceli ju zobrať do škôlky, nakoniec jej v jednej dali šancu a ona im ukázala, že je úplne normálna a všetkým deťom ako trojročná pomáhala viazať šnúrky.  Už v 4 rokoch vedela bicyklovať. Ako malá začala chodiť na atletiku v Žiline, kde tréner zistil, že jej to celkom ide, začala vyhrávať súťaže v skoku do výšky a do diaľky medzi zdravými športovcami. Veľmi ju to bavilo, veľa drela a toto prinieslo aj výsledky. Začala súťažiť s parašportovcami a podarilo sa jej zúčastniť dvoch Paralympijských hier- Sydney 2000 a Londýn 2012. Vyhrala pár krát majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy, cely jej život sa točil okolo športu a bol to jej zmysel života. Až kým neprišli detičky. Keď sa jej narodila prvá dcérka Emka v prvej sekunde sa ONA stala zmyslom jej života.

„Jasne, že som sa počas tehotenstva bála či bude zdravá, na prvom ultrazvuku sme spolu s doktorom počítali pršteky a ona ich mala všetky predstavte si to, taká som bola šťastná aj s mojim manželom:-)“ vyjadrila sa Lenka.

Po troch krásnych rokoch s Emkou sa jej narodila vytúžená Eliška a s jej narodením sa začína aj jej podnikateľsky príbeh. Keď sa jej Eliška narodila zistila, že jedna ruka a dve deti to asi nebude úplne jednoduché a tak skúšala nosenie, ale nevedela na trhu nájsť žiadny nosič, ktorý by jej vyhovoval, tak si vymyslela svoj. Tento nosič bol výnimočný v tom, že bol ušitý zo šatky, čo v tom čase nikto nerobil. Uverejnila to na sociálnej sieti a v tom momente ju zaplavili správy od mamičiek, že aj oni by taký chceli, či si môžu u nej objednať. Začala konať, našla si šikovne krajčírky, založila firmu a začala nosiče vyrábať a predávať.

„Každému by som dopriala ten pocit, keď to čo milujete a Vám uľahčuje život ako mne nosenie, môžete odporučiť  a vyrábať pre druhých. Ten pocit, keď mi mamičky posielali fotky nádherných spokojných detičiek v mojich nosičoch bol a stále je neopakovateľný.“ hovorí Lenka.

Dnes firmu Belenka už poznajú ľudia po celom svete aj vďaka Lenkinmu spoločníkovi Jurajovi, ktorý jej veľa pomohol. Do portfólia firmy pridali rovnakým spôsobom ako nosiče aj Barefoot obuv, keď Lenka nemohla nájsť na trhu tie správne, tak dostala nápad, že si urobia svoje. Rok po založení firmy Belenka sa jej narodil chlapček Adamko, ktorý s ňou trávil v práci čas už od svojich 6tich týždňov, keďže chcela byť s ním, ale zároveň sa nechcela vykašľať na rozbehnutý vlak vo firme. Spolu stihli aj návštevu u pána prezidenta Kisku, ktorý ju pozval na obed ako jednu z 10 inšpiratívnych žien Slovenska a mnoho ďalších návštev vo výrobách a stretnutiach. Za necelé 3 roky fungovania firmy Belenka dokázali 600 násobne zvýšiť obrat, z 2 zamestnancov majú viac ako 40 ľudí, ktorý pre nich pracujú, majú 3 kooperačné dielne na topánky, 2 na nosiče a neskutočne množstvo spokojných zákazníkov a obchodných partnerov po celom svete. Stihli vyhrať ocenenie v prestížnej súťaži EY podnikateľ roka.

„Milujem to, čo robím a vďaka mojim kolegom a všetkým, ktorý pracujú pre Belenku sme tam, kde sme. Verím, že sme len na začiatku cesty a že naša firma a produkty budú naďalej zlepšovať a uľahčovať život ľuďom a mamičkám po celom svete. Verím, že môj príbeh povzbudí mamičky, ktoré neveria, že aj zázraky sa dejú a keď sa chce všetko je možné, naozaj všetko. „ odkazuje Lenka.

https://www.belenka.sk/babywearing/